نمای کامپوزیت از جمله نمای خشک محسوب میشود همچنین مزایا نما کامپوزیت بسیار می باشدکه در این نما آلومینیوم کامپوزیت استفاده میشود.

ورق کامپوزیت


نمای کامپوزیت

نمای آلومینیوم کامپوزیت از جمله نمای خشک است.در حال حاضر طرفداران بسیاری به خود جلب نموده.مزایا نما کامپوزیت بی شماری برخوردار می باشد. این نما در ساختمان های مختلف نظیر ساختمان های اداری، تجاری، تفریحی، منازل و .. قابل استفاده است.هم چنین زیبایی منحصر بفردی به فضای شهر می بخشد. اگر اجرای نما با پانل های آلومینیوم کامپوزیت به درستی انجام شود، دوام و استحکام آن بالا رفته، در نتیجه نما عمر طولانی تری خواهد داشت. پانل های آلومینیوم کامپوزیت اولین بار در آلمان تولید و برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفتند. این پانل ها ترکیبی از دو لایه ورق آلومینیومی و یک لایه مواد پلی اتیلن هستند و با توجه به سلیقه مشتریان در طیف وسیعی از رنگ ها به بازار عرضه می شوند.

اجزاء تشکیل دهنده نمای کامپوزیت

در کل، ساختار ورق آلومینیوم کامپوزیت به شرح زیر می باشد:

  • لایه رنگ پلی استر
  • ورق آلومینیومی
  • چسب
  • لایه پلی اتیلن
  • چسب
  • ورق آلومینیومی
  • رنگ نانو
  • لایه چسب ضد خش
  • پوشش محافظ

مزایا نما کامپوزیت

مقاومت در برابر تغییرات محیطی

یکی از مهم ترین مزایا نما کامپوزیت مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی است. این ورق ها اگر در معرض رطوبت قرار گیرند دچار خوردگی و زنگ زدگی نخواهند شد و علاوه بر آن تابش نور خورشید دوام و عمر آن ها را کوتاه نخواهد کرد. سطح ورق های آلومینیوم کامپوزیت صاف و صیقلی است، از این رو نور خورشید را منعکس کرده و میزان کمی از گرمای آن را جذب می نمایند. نمای آلومینیوم کامپوزیت قابل استفاده در مناطق گرمسیر با درجه حرارت بالاست و در واقع متریالی مقاوم در برابر حرارت محسوب می شود. لایه پلی اتیلنی که در پانل های کامپوزیت قرار گرفته نوعی سد حرارتی ایجاد نموده که منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. این نما در مقایسه با سایر نماها کمتر دچار تغییر رنگ می شود.

وزن بسیار سبک:

عایق صوتی،حرارتی و رطوبتی:

اجرای سریع:

تنوع بالای رنگ:

قابلیت برش کاری و سوراخ کاری:

معایب نمای کامپوزیت  :

حساس در برابر ضربه : تا هنگام نصب نمای کامپوزیت باید از نفوذ هر گونه ضربه و فشار هنگام حمل و نقل ورق ها خودداری کنیم زیرا ورق های کامپوزیت نسبت به ضربه حساسند و دچار له شدگی و آسیب می شوند حساسیت در اجرا  : اجرای نمای کامپوزیت نیاز به افراد متخصص دارد و اگر مراحل اجرا و درزگیری ها و شیاربندی ها به درستی صورت نگیرد باعث نفوذ آب برف و باران به زیر نما می شود .

نحوه اجرای نمای کامپوزیت

در اجرای نمای کامپوزیت از چهار روش تحت عنوان روش فیکس، روش هنگینگ، روش فیلکس ریلینگ و روش L و H استفاده می شود.

اجرای ورق کامپوزیت به روش فیکس:

در این روش، ورق با استفاده از پیچ و پرچ بر روی زیرسازی ثابت می شود. اجرای نمای کامپوزیت با روش فیکس از نظراقتصادی بصرفه است.

اجرای ورق کامپوزیت به روش هنگینگ

در این روش ورق های آلومینیومی به پین ناودانی آویزان می شوند. روش هنگینگ را روش ریلی نیز می نامند .زیرا در آن، ناودانی به شکل ریلی بوده. همچنین می توان آن را رگلاژ نمود. این روش یکی از رایج ترین و ایده آل ترین روش نصب نمای آلومینیوم کامپوزیت در دنیاست. که از پایداری لازم در مقابل تکان های ناشی از زلزله و وزش های باد برخوردار می باشد. روش هنگینگ به نسبت سایر روش ها با سرعت بالاتری اجرا می شود و استانداردترین روش به شمار می آید.

اجرای ورق کامپوزیت به روش L و H

این روش مانند روش فیکس است . اما در آن ورق ها پس از برش در پروفیل های H شکل و L شکل قرار می گیرند. سرعت اجرای نما با این روش بالاست . هزینه پایینی صرف آن می شود. این روش علاوه بر مزایای منحصر بفرد خود دارای معایبی نیز می باشد. امکان آب بندی در این روش به طور ۱۰۰ درصد امکان پذیر نیست و در صورتی که نیاز به تعویض پانل ها باشد نمی توان آنها را تعویض نمود. هنگام نماسازی با کامپوزیت نباید از ابعاد بزرگ آن استفاده نمود زیرا ممکن است در اثر وزش باد سر و صدا ایجاد کنند و یا به مرور زمان تغییر شکل دهند. در کل نصب این نما تنها توسط افراد متخصص صورت می گیرد تا نمایی بی عیب و نقص و ماندگار ایجاد شود. 

اجرای ورق کامپوزیت به روش فیکس ریلینگ

نمای کامپوزیتی که با روش فیکس ریلینگ اجرا می شود .از قابلیت رگلاژ پس از نصب برخوردار است. این نما بمنظور پیشگیری از خوردگی و زنگ زدگی آهن در مناطق دارای آب و هوای شرجی هستند استفاده می شود.

مقالهورق کامپوزیت

اجرای نمااجرای نما خشکمقالهنمانما خشکورق کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
ارسال پیام