اجرای کرتین وال

اجرای کرتین وال


اجرای نمای کرتین وال:

اجرای نمای کرتین وال یکی از زیباترین نماهای مدرنی است که با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد.این نوع نما کاملا بصورت صنعتی ساخته می شود و شرایط نصب آن به گونه ای است که انعطاف پذیری خاصی در مواجه با نتشهای ناشی از زلزله و نشت های احتمالی ساختمان در مواقع اضطراری دارد و بصورت تماما آلومینیومی طراحی و اجرا می گردد..یکی از روشهای رایج اجرای کرتین وال به روش فیس کپ میباشد هم چنین کرتین وال به روش یو چنل هم مورد پسند طراحان میباشد

این نوع مهندسی نما، نیاز به زیرسازی آهنی ندارد و تنوع رنگی نامحدودی داشته که استفاده از طرح های چوبی نیز برای آن امکان پذیر می باشد. این سیستم، در برابر تنشهای قائم و جانبی از قبیل باد، زلزله و تکانهای شدید کاملاً پایدار است.زیبایی فوقالعاده و منحصر به فرد این سازه در نما امتیاز نهایی آن است. شیشه های استفاده شده در این سیستم۱۸ الی ۴۰ میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می دهند.طراحی زیبا و استاتیکی این سیستم به همراه عدم استفاده از پیچ و پرچ در مونتاژ و طراحی باز شوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالارفتن ضریب مقاومت و آبندی و هوابندی شده است.

روش اجرا کرتین وال :

ارائه مدولاسیون بر اساس طرح اولیه و محاسبه ضریبهای موثر در پایداری سازه و همچنین توجه به میزان پرت مصالح
ساخت و مونتاژ مدول های کرتین وال
آغاز عملیات اجرایی :پیاده سازی و اجرای کمر بند های اصلی
اجرای براکت نگهدارنده
تثبیت و رگلاژ کرتین وال ها بوسیله پیچ ومهره
نصب شیشه

اجرای کرتین وال به روش فیس کپ :(مشاهده جزئیات)

در اجرای کرتین وال به روش فیس کپ ،لامل ها در دو بخش افقی و عمودی ارائه میشوند . لامل های افقی ترنزم و لامل های عمودی مولیون نام دارند . لازم به توضیح است که در اجرای سیستم های نمای کرتین وال ، به دلیل فشار بیشتر بار به روی لامل عمودی  ، معمولا طول لامل عمودی بزرگ تر از لامل افقی میباشد اما می بایستی که عرض لامل ها با یکدیگر برابر باشند .

اما از نظر بعضی از طراحان و آرشیتکت ها و به دلیل بالا رفتن سطح زیبایی بصری نما از داخل ، اندازه طولی ترنزم و مولیون را با یکدیگر برابر در نظر میگیرند که از نظر ریالی مقرون به صرفه نمیباشد شیشه ها در این نما از سمت نمای خارجی روی شبکه ی ساخته شده از پروفیل های لامل قرار گرفته و توسط پروفیل های شیشه خور ثابت می شوند.در انتها شیشه خورها با روکوب ها پوشیده می شوند.

نمای کرتین وال فریم لس :

یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان ، نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد.که قیمت تمام شده این سیستم بالاتر از سیستم فیس کپ میباشد. در این سیستم ابتدا سطح نما با توجه به نقشه های شاپ دراوینگ بصورت شبکه کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این زیرسازی قرار می گیرند.

وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا (آب بندی و هوا بندی) گردد و از مزیت های  مهم این سیستم آن است که در سطح نما کاملا شیشه دیده شده و آلومینیوم با فاصله اندک در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز از در نما مشخص نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

در نماهای فریم لس شیشه ها با فاصله بسیار کم (در حد ۱۰ میلی متر) کنار هم قرار می گیرند ولی در سیستم فیس کپ حدفاصل بین شیشه ها توسط درپوش ها با ابعاد و اشکال مختلف پوشانده می شود.

 

اجرای کرتین وال به روش یو چنل :

– اجرای کرتین وال به روش یو چنل: کرتین وال U-channel عموما به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرفه شناخته شده که به لحاظ فنی ، اجرای آن در ساختمان های با ارتفاع بالا توصیه نمیشود و با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار در این سیستم ابعاد مدول ها می بایست به صورت محدود و حدالامکان با ارتفاع کم در نظر گرفته می شود . در این روش اسپیسر های شیشه ای به شکل u در امده تا مانند پازل روی وادارهای آلومینیومی که روی لامل قرار دارند توسط لقمه های مخصوص فلزی glass holder فیکس شوند ، همچنین فواصل خالی بین شیشه ها توسط چسب های مخصوص سیلیکونی پوشانده خواهد شد

اسکای لایت:

سیستم اسکای لایت همان سقف های شیشه ای میباشد که در مساحتهای بزرگ از سقف متناسب با ابعاد ان قوطی و آی پی های فولادی جوشکاری میشود و سپس پروفیلهای الومنیومی sky light به عنوان نگهدارنده ی شیشه بر روی فولادها نصب میشود. اسکای لایت ها بعنوان راه حلی زیبا و سازگار با محیط زیست برای ایجااد رابطه بصری مابین محیط بیرون و داخلی سازه و همچنین به منظور استفاده از نور طبیعی در ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه ها تلفیقی جذاب از بکارگیری توام سازه های فضاکار با نمای شفاف می باشد.

 

مزایای کرتین وال:

کاهش مصرف انرژی (‌به دلیل عایق بندی حرفه‌ای این سازه توسط Thermal Break)
سبکی ساختاری و کاهش وزن مرده ساختمان
نهایت استفاده از شفافیت نور روز
سرعت بالای اجرا
امکان ترکیب آسان با سایر پوشش‌های نما
امکان نصب Opening یا مدل‌های بازشو
کاهش هزینه نگه داری و مراقبت
توانایی مقاومت در برابر لرزش‌های حاصل از باد‌های شدید و یا زمین لرزه
مقاومت در برابر حرارت بالا و حتی آتش
دارای استاندارد‌های Passive House
امکان استفاده از شیشه‌های یک‌، دو یا چند جداره
امکان استفاده از طیف عظیم طرح‌ها و رنگ‌های شیشه

اسپایدر:

نمای اسپایدر به نوعی از نماهای مدرن شیشه ای خود ایستا گفته می‌شود که در آن شیشه بوسیله اتصالات نقطه ای به سازه متصل می‌گردد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان‌های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی‌شود، موردی که در نماهای کرتین وال لامل بعنوان یک ضعف مطرح می‌گردد. بطور کلی نمای اسپایدر دارای سیستم متنوع ساختار سازه ای از سیستم سازه‌های فلزی، کابلی و شیشه ای می‌باشد که با توجه به کاربری ساختمان، بارگذاری و هزینه از آنها استفاده می‌شود. استفاده از هرنوع ساختار شیشه در این نما بلامانع بوده که با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما تعیین می‌گردد

نمای اسپایدر نیز مانند تمامی نماهای ساختمانی دارای مزایا و معایبی می‌باشد که کاربرد آن را در شرایط خاصی محدود می‌کند.

معایب اجرای نمای کرتین وال :

  • دیتیل پیچیده بازشو
  • نیاز به کنترل مداوم جهت اجرای صحیح آب بندی
  • نیاز به محاسبات سازه و کنترل توسط مهندسین عمران در مقایسه با سیستم‌های مشابه مانند کرتین وال که نرم فزار ساده محاسباتی دارند

مزایا اجرای نمای کرتین وال :

  • وزن کم سازه و اتصالات
  • شفافیت یکپارچه نما
  • سادگی جزییات اجرا
  • امکان اجرا سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه
  • تنوع سیستم‌های زیرمجموعه نمای اسپایدر
  • مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امکان جابجایی نما

کرتین والمقاله

اسپایدراسکای لایتفریم لسفیس کپکرتین والمقالهنمای خشکیو چنل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
ارسال پیام