نمای اچ پی ال

نمای اچ پی ال


اچ پی ال (HPL) چیست؟

نمای اچ پی ال (HPL) مخفف  High Pressure Laminate به معنای ورق های لمینیت فشرده شده تحت فشار بالا می باشد. این ترکیب پس از قرار گرفتن در دمای بالای ۱۸۰ درجه سانتی گراد و فشار ۸۰ bar  تبدیل به صفحات محکم با مشخصات فنی ویژه می شوند . سطوح نهایی این ورق ها توسط لایه های به رنگ های متنوع( طرح چوب , طرح سنگ , طرح های دیجیتال , رنگهای ساده و ….. ) وپوشش ضد خش پوشانده می شوند.این ورق ها که با نام فرمیکا نیز نامبرده می شوند که از لایه های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده اند. در پروسه تولید این ورق ها لایه های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می گردد. رزین های به کار برده شده در این رزین ها با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پی ال (HPL) می شوند. به همین دلیل است که غوامل جوی هیچ تأثیری روی این پنل ها نداشته و باعث کاهش کیفیت آنها به مرور زمان نمی شوند.

مشخصات نمای اچ پی ال:

ورق های اچ پی ال (HPL) شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهند. نصب این ورق ها آسان و سریع بوده، در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی دهند، وزن آنها بسیار سبک بوده و به آسانی نیز قابل شست و شو هستند. با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می توان گفت ورق های اچ پی ال (HPL) گزینه مناسبی برای طراحی نما می باشند.

ویژگی هایی از قبیل مقاومت بالا , بی نیاز از شستشو , خاصیت ضد خش , مقاومت مکانیکی , مقاومت بالا در برابر آتش سوزی ,کارکرد آسان , نصب خشک ، خاصیت ضد باکتری و الکترو استاتیک از خواص فوق العاده این محصول به شمار می روند. مانند سنگ کدر نمیشود. مانند کامپوزیت کثیف نمیشود ، آتش نمی گیرد و نیازی به نظافت ندارد. مانند چوب ترموود نیازی به ریکاوری ندارد. مانند چوب پلاست دچار رنگ پریدگی نمیشود. محصولی بی نظیر و بدون رقیب ، فقط کافیست تا HPL را در آب جوش قرار داده تا متوجه صحت گفتار ما شوید.

مزایای نمای اچ پی ال    : (  HPL )

مقاومت رطوبتی:

 پنل های اچ پی ال  به علت تراکم زیاد در برابر آب و بخارآب مقاوم است ، ورقه ورقه نمی شود و ترک نمیخورد و در حالت غوطه ور در آب کمتر از ۶ درصد جذب رطوبت میکند و افزایش ضخامت ناشی از این جذب آب هم بسیار ناچیز است و کمتر از ۱۰درصد میباشد..

مقاومت حرارتی :

پنل های  اچ پی ال نسبت به نیروی  حرارتی مقاوم بوده و دمای خشک را تا ۱۷۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند. ضریب انبساط طولی  آن بسیار ناچیز است و تغییرات طولی آن در دمای بالا کمتر از ۳ درصد می باشد

مقاومت مکانیکی :

مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورقه های اچ پی ال در برابر ضربه های وارده می گردد. به همین دلیل ساختمان با نمای اچ پی ال در مقابل ضربه و یا فشارهای مختلف از خود مقاومت خوبی نشان میدهد

مقاوم در برابر جریان الکتریسیته :

در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم است. به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید فرمیکا پنل های اچ پی ال

خش پذیری :

عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری استHPL وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات

مقاوم در برابرباران های اسیدی :

به دلیل استفاده از چسب رزین ملامین در سطوح لایه های ورقه های اچ پی ال در مقابل اسید ها (مثل باران های اسیدی ) مقاوم است.

نحوه جابجایی پنل ها اچ پی ال :

۱-از قرارگیری اجسام خارجی بین صفحات، برخورد آنها با لبه های تیز و از لغزیدن ویا حرکت افقی صفحات بر روی یکدیگر اجتناب شود.

۲ ــ برای برداشتن صفحات از روی یکدیگر به صورت عمودی آنها را بلند کرده بعد جابجا نمایید و از کشیدن انها بر روی هم خودداری شود

۳ــ برای جابجایی پانلها با دستگاه از تسمه های پارچه ای استفاده شود.

نحوه نگهداری پنل ها اچ پی ال:

۱- پانل ها باید به صورت افقی و خوابیده نگهداری شوند.

۲- هرگزنبایدپنل ها را به صورت عمودی و یا به دیوار مگر برای زمانی کوتاه قرارداد. میبایست توجه داشت که زیر پانل ها باید کاملا صاف باشد تا از تاب برداشتن آنها جلوگیری شود.

۳ ــ پانل هاباید در یک مکان سرپوشیده خشک و پاکیزه ، دور از نور مستقیم آفتاب و باران انبار شوند. شرایط آب و هوایی در دو طرف پانل ها باید یکسان باشد. شرایط مناسب دمای ۲۳ درجه سانتی گراد (+/-۲درجه) و رطوبت ۵۰درصد (+/-۵درصد) می باشد.

مقالهنمای اچ پی ال

نمای اچ پی ال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
ارسال پیام